Prawidłowe używanie klimatyzacji | klimatyzacje samochodowe

klimatyzacja

Już niebawem nadejdzie pora letnia, a wraz z nią czas wzmożonej pracy Twojej klimatyzacji. W jaki sposób prawidłowo jej używać, aby schłodzić powietrze w środku samochodu, a zarazem zaoszczędzić?

Regulacja

W upalne dni zanim włączymy klimatyzację, warto najpierw otworzyć okna w celu ochłodzenia wnętrza auta. Dzięki temu prostemu trikowi zadziała ona znacznie szybciej. Ważne jest także, aby nie podkręcać klimatyzacji od razu na najwyższy stopień, tylko stopniowo ją regulować, co jakiś czas zwiększając różnicę temperaturową między wnętrzem a zewnętrzem. Klimatyzacja włączona na najwyższy stopień spowalnia pracę silnika, a jej działanie staje się mało efektywne. Więcej naszej uwagi wymaga klimatyzacja manualna, ponieważ nie zachowuje ona stałej temperatury wewnątrz auta, a może nadmiernie wychłodzić powietrze. Dlatego sugeruje się, aby podczas podróży co pewien czas wyłączać ją na kilka minut. Warto tak postępować również ze względu na mniejsze zużycie paliwa, a więc ze względów ekonomicznych, a także z myślą o środowisku.

W trosce o zdrowie

Jeśli chodzi o kwestie zdrowotne, nie poleca się używania zbyt zimnego nawiewu skierowanego na górne części ciała ze względu na możliwość przeziębienia i zapalenia dróg oddechowych.  Ogólnie nawiew nie powinien być bezpośrednio kierowany w jedną stronę naszego ciała. Klimatyzacji  samochodowej należy używać po prostu bardzo rozsądnie i nie doprowadzać do stanu, w którym temperatura wewnątrz bardzo różni się od tej na zewnątrz.

Ustawianie optymalnej temperatury

Optymalna temperatura wewnątrz auta w okresie letnim powinna być właśnie maksymalnie 10 stopni niższa od temperatury panującej na zewnątrz. Podczas podróży najbardziej komfortowe warunki to temperatura 20-23 stopnie Celsjusza. Zaleca się także, aby pięć minut przed wyjściem z samochodu wyłączać klimatyzację, a nie jednocześnie z silnikiem. Pozwoli to naszemu organizmowi przyzwyczaić się już do temperatury panującej na zewnątrz.

Prawidłowe używanie klimatyzacji