Co wpływa na częstotliwość napełniania klimatyzacji samochodowej?

Napełnianie klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacja samochodowa jest udogodnieniem znacznie poprawiającym komfort jazdy. Pozytywnie wpływa na samopoczucie kierowcy, poprawiając tym samym bezpieczeństwo podróży. Jej użytkowanie niesie za sobą jednak konieczność regularnego serwisowania, zapewniającego bezawaryjne funkcjonowanie.

 

Co ile nabijać klimatyzację?

Zakłada się, że napełnianie klimatyzacji samochodowej powinno zostać przeprowadzone raz w roku przed sezonem letnim, natomiast kompletny serwis wraz z czyszczeniem oraz odgrzybianiem raz na dwa lata. Regularne nabijanie klimatyzacji jest niezbędne, ponieważ ilość czynnika klimatyzacyjnego zmniejsza się wraz z upływem czasu – jego przydatność wynosi maksymalnie 24 miesiące. Szczegółowe wytyczne, co do przydatności czynnika chłodniczego, określa producent samochodu. Umieszczane są one na tabliczce znamionowej kompresora albo na naklejce informacyjnej w komorze silnika. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy klimatyzacja ulegnie uszkodzeniu i nie działa poprawnie. Wówczas należy ją uzupełnić niezależnie od zaleceń producenta. Czynnikiem wskazującym na ubytek czynnika chłodzącego jest spadek wydajności klimatyzacji. Prawidłowo działająca powinna schładzać powietrze do 5-6 stopni – jeżeli wartość ta wzrasta do 10 stopni oznacza to, że system nie działa poprawnie. Szwankującą klimatyzację można również rozpoznać po dźwięku, wydawanym przez kompresor. Niesprawny kompresor działa bardzo głośno i jego pracę wyraźnie słychać pod maską samochodu. W takim przypadku, podczas uruchamiania klimatyzacji, obroty silnika spadają.

 

Dlaczego nabijanie klimatyzacji jest ważne?

Prawidłowo funkcjonująca klimatyzacja nie tylko schładza powietrze wewnątrz samochodu, ale również osusza je, co zapobiega parowaniu szyb. Komfort kierowcy podczas jazdy i dobra widoczność mają zasadniczy wpływ na bezpieczeństwo podróży. Dodatkowo, brak czynnika chłodzącego może spowodować uszkodzenie systemu klimatyzacji. Generuje to bardzo wysokie koszta, związane między innymi z wymianą kompresora. Ubytek czynnika roboczego może być również niebezpieczny dla sprężarki klimatyzacji, której prawidłowe funkcjonowanie uzależnione jest od oleju, zawartego w czynniku roboczym. Olej wpływa również na wydajność kompresora oraz uszczelek i przewodów. Napełnianie klimatyzacji samochodowej ma zatem istotny wpływ na jej żywotność, a zaniedbanie tej czynności może skutkować znacznymi wydatkami.

Kiedy należy napełnić klimatyzację samochodową?