Jak wybrać lodówkę turystyczną? Rodzaje lodówek turystycznych

Lodówki elektryczne

Chłodzenie produktów spożywczych podczas podróży nie należy do łatwych zadań. Można w tym celu wykorzystywać między innymi torby termiczne, nie posiadają one jednak funkcji aktywnego chłodzenia. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są lodówki turystyczne. Występują wśród nich lodówki elektryczne, gazowe, sprężarkowe i na wkłady. Jedną z najpopularniejszych lodówek turystycznych jest lodówka Waeco. Dzięki niej planowanie wakacji na kempingu albo biwaku będzie dużo prostsze!

 

Rodzaje lodówek turystycznych

Lodówki elektryczne są poręczne i kompaktowe, doskonale nadają się zarówno na krótsze, jak i dłuższe wypady. Nie wymagają wcześniejszego przygotowania i rozpoczynają swoją pracę zaraz po podłączeniu do źródła prądu, bowiem zasilane są energią elektryczną. Najbardziej uniwersalne modele posiadają funkcję zasilania nie tylko przez gniazdo sieciowe, ale również przez gniazdo zapalniczki samochodowej. Interesujące jest to, że lodówki elektryczne są świetnym izolatorem, dzięki czemu możemy używać ich przy krótszych wypadach, nawet jeśli nie mamy możliwości podłączenia ich do prądu – wystarczy wówczas skorzystać z wkładów, jakich używa się w lodówkach na wkłady. Dobrą izolacją termiczną wyróżniają się lodówki termoelektryczne Waeco, posiadające elektroniczny termostat i funkcję oszczędzania energii. Poza standardowym chłodzeniem, posiadają również tryb podgrzewania. Lodówki gazowe z agregatem, inaczej absorpcyjne, wykorzystują cyrkulację amoniaku. Z kolei lodówki sprężarkowe, nazywane inaczej kompresorowymi, wykorzystują sprężony gaz i są energooszczędne. Lodówki sprężarkowe Waeco doskonale sprawdzą się w kamperach lub przyczepach kempingowych, a dodatkowo posiadają zabezpieczający układ monitorowania stanu akumulatora.

 

Czym się kierować przy wyborze?

Poza rodzajem lodówki, dopasowanym do indywidualnych potrzeb, należy wziąć pod uwagę wielkość lodówki oraz jej pojemność. Lodówki elektryczne zazwyczaj mają pojemność od 25 do około 30 litrów, natomiast większe lodówki kompresorowe i gazowe mogą pomieścić nawet do 50 litrów żywności. Istotny jest również zakres temperatury chłodzenia, możliwość jej samodzielnego ustawienia oraz maksymalny czas chłodzenia w przypadku lodówek pasywnych. Należy także zwrócić uwagę na zużycie energii, które bezpośrednio będzie się przekładać na koszty eksploatacyjne. Warto zdecydować się na lodówkę energooszczędną w klasie A++. Ważne jest także, aby lodówka turystyczna była kompaktowa i posiadała uchwyty, dzięki którym łatwo będzie ją chwytać i przenosić. Jeżeli planujemy częste przenoszenie lodówki, powinna być ona w miarę lekka. Niektóre lodówki wyposażone są w wygodne kółka. W przypadku dłuższych podróży nie bez znaczenia pozostają funkcje dodatkowe takie, jak np. alarm otwartej pokrywy.

Lodówki turystyczne idealne na podróż!